Diabelski Kamień k. Żagania.

Kilka kilometrów od Żagania, w lesie pomiędzy miejscowościami Stara Kopernia, Dzietrzychowice i Marysin leży potężny głaz narzutowy o nazwie Diabelski Kamień. Aby do niego trafić, należy jechać drogą nr 296 z Żagania do Kożuchowa i odnaleźć skrzyżowanie z lokalną drogą do Bożnowa, Tomaszowa. Po przeciwnej ( lewej ) stronie od zjazdu, ma początek leśna droga Czereśniowa, Czołgowa.

Ta świeżo utwardzona droga nie doprowadzi nas jednak do głazu, ale jest dobrym punktem orientacyjnym. Wybieramy prostopadłą do szosy, wiodącą wzdłuż pola uprawnego drogę, która po 100 m. zagłębia się w las. Po kolejnych 100 metrach rozwidla się na kształt litery U, wybieramy drogę w prawo i idziemy kilkaset metrów aż napotkamy szeroką, poprzeczną drogę. Skręcamy w lewo i po niecałych 100 metrach, po lewej stronie odnajdziemy Diabelski Głaz.

Współrzędne GPS : N 51°38′28.39″, E 15°22′18.82″.

Przywleczony przez lądolód skandynawski głaz ma 16.5 metra w obwodzie, wystaje z ziemi na wysokość 135 cm.

Od tyłu eratyk przypomina nieco próg skoczni narciarskiej.

Granitowy głaz ma wygładzoną powierzchnię, która interesowała nie tylko wielbicieli przyrody, ale również wandali.

Diabelski Głaz jest od 2006 r. pomnikiem przyrody nieożywionej, oznaczony stosowną tabliczką.

3 myśli nt. „Diabelski Kamień k. Żagania.

  1. To też mi bliskie miejsca! Wielka szkoda, że nie wybraliście się do Szprotawy „po” pomnik przyrody jakim jest wielgachny dąb! Przepiękne drzewo! 🙂 A w Przemkowskim Parku Krajobrazowym jest jeszcze Dąb Chrobry (koło Piotrowic). Zapraszamy następnym razem! 🙂 Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *