„Tańczące Sosny” w gminie Bojadła (lubuskie).

Spodobał Wam się Krzywy Las (Krzywy Las k. Gryfina), a nie znalazł się w Waszych wakacyjnych planach ? Może bliżej będzie do „Tańczących Sosen” – fantazyjnie powyginanych drzew rosnących niecałe 30 km od Zielonej Góry. „Tańczące Sosny” mają 10 – krotnie większą powierzchnię, i choć zdecydowanie mniej znane, są równie interesujące.

Powierzchniowy pomnik przyrody „Tańczące Sosny” znajduje się w połowie drogi leśnej ( można po niej jeździć autem), między wsiami Bełcze i Siadcza, na niebiesko znakowanym szlaku turystycznym. GPS N 51°59′30.83″ , E 15°51′00.06″.

Miejsce oznaczono tablicami.

Na wydmie, na powierzchni ponad 3 ha rośnie wiele dziwacznie powykrzywianych i poskręcanych sosen, mogących rzeczywiście sprawiać wrażenie tańczących w rytmach rock ‚n’ rolla.

Podobnie jak w Krzywym Lesie powstanie tych deformacji nie zostało jednoznacznie wytłumaczone. Oprócz celowego działania człowieka, można podejrzewać porażenie drzew chorobą np. skrętakiem sosny Melampsora pinitorqua.

Bez względu na przyczynę powstania zdeformowanego oddziału  lasu, warto go odwiedzić choćby po to, by uchwycić w kadrze tańczącą parę sosen.

Po przeciwnej stronie wsi Bełcze, przy drodze na Bojadła, można podziwiać drugi w okolicy powierzchniowy pomnik przyrody „Wiekowa Sośnina”, ale o nim w kolejnym artykule.

2 myśli nt. „„Tańczące Sosny” w gminie Bojadła (lubuskie).

  1. No to jest miejsce dla mnie. Muszę je zobaczyć, bo mam całkiem niedaleko. Do dzisiaj nawet nie wiedziałem, że w pobliżu też jest „krzywy las”, choć nazwa tu jest ładniejsza.

    • W lubuskim jest jeszcze kilka podobnych fragmentów lasów objętych ochroną pomnikową. Proszę szukać po tagu „krzywe sosny”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *