Sosna „Waligóra” k. Sulechowa.

Oprócz najgrubszej morwy białej w Polsce (Morwa biała w Sulechowie), okolice Sulechowa mogą się poszczycić najgrubszą sosną pospolitą. Rośnie na prawo od drogi krajowej nr 32 z Sulechowa do Wolsztyna, ok. 1 km od ostatnich zabudowań. Miejsce jest dosyć charakterystyczne, ze względu na ustawioną przez nadleśnictwo tablicę ścieżki dydaktycznej „Do Waligóry”.

Pomnikowa sosna „Waligóra” rośnie po drugiej stronie szosy ( 80 m ), przy leśnej drodze po której poprowadzono czarny i zielony szlak turystyczny.

GPS N 52°05′31.27″ , E 15°40′14.64″

Ogromną sosnę otoczono płotkiem oraz  ustawiono obok tablicę informacyjną.

Waligóra powstała prawdopodobnie ze zrośnięcia dwóch drzew. Na wysokości 2 m rozgałęzia się na 8 grubych konarów. Wymiary drzewa : obwód w pierśnicy 625 cm, wysokość 17 m, wiek 170 lat.

W celu zabezpieczenia stabilności drzewa konary spięto stalową liną.

Z Waligórą o miano najgrubszej, rywalizuje rosnąca w tym samym nadleśnictwie sosna Rzepicha. Nie do końca rozumiem dlaczego, skoro jej obwód w pierśnicy wynosi 568 cm (chyba że brano pod uwagę obwód przy powierzchni ziemi). Nie wdając się w akademickie spory, będąc w okolicach Sulechowa, warto zobaczyć obydwie sosny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *