Diabelska Maczuga w Gorzeszowie

Na południowy wschód od Krzeszowa, w powiecie kamiennogórskim, znajduje się niewielka wieś Gorzeszów, a w niej bardzo interesująca skałka o nazwie Diabelska Maczuga. Nie jest wprawdzie tak znana i okazała jak Maczuga Herkulesa przy Pieskowej Skale, ale na pewno warta uwagi.

Ten piaskowcowy pomnik przyrody ma 7.5 m. wysokości; na środku umieszczono tablicę upamiętniającą setną rocznicę Bitwy Narodów pod Lipskiem.

Skałka znajduje się po lewej stronie drogi Krzeszów – Mieroszów, obok przechodzi zielony szlak turystyczny.

Gdy już ochłoniemy z wrażeń, warto znaleźć czerwony szlak zaczynający się przy przyskanku PKS, który doprowadzi nas do Gorzeszowskich Skałek na terenie rezerwatu „Głazy Krasmoludków”.

Ciągnące się na dł. 1.1 km. i szerokie miejscami na 200 m piaskowcowe skałki przyjęły fantazyjne kształty wieżyc, baszt, grzybów, dzbanów i ambon.

Przy rezerwacie przygotowano parking, plac zabaw, miejsca do odpoczynku oraz tablice informacyjne.

Spragnionym wrażeń architektonicznych polecam pobliski Krzeszów w którym „perła baroku” pocysterski zespół klasztorny. Przyrodnik znajdzie tam wiele pomnikowych drzew, ale o nich innym razem.

2 myśli nt. „Diabelska Maczuga w Gorzeszowie

  1. Dziękuję serdecznie za umieszczenie użytecznych informacji na temat głazów narzutowych. Poszukiwałem dokładnie tych inforacji, które umieścił Pan na swoim blogu.

    Pozdrawiam serdecznie
    Łukasz Stabrovsky

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *