Pomnikowe drzewa w gminie Marciszów.

Tereny gminy Marciszów w powiecie kamiennogórskim rozproszone są w pasmach Gór Lisich, Wałbrzyskich, Kaczawskich i Rudaw Janowickich, oddzielonych od siebie doliną Bobru i Kotliną Marciszowską. Takie położenie stwarza dogodne warunki do uprawiania turystyki, z możliwością podziwiania wspaniałych krajobrazów, uzupełnionych ciekawymi zabytkami. Niewątpliwie największą atrakcją przyciągającą w sezonie tłumy turystów są Kolorowe Jeziorka k. Wieściszowic.

Powstały w dawnych wyrobiskach po eksploatacji pirytu, ich charakterystyczna barwa pochodzi z nasycenia wody związkami żelaza (Purpurowe Jeziorko) lub związkami miedzi (Błękitne Jeziorko).

Jedynymi pomnikami przyrody w gminie Marciszów figurującymi w rejestrze RDOŚ, są dwa dęby szypułkowe rosnące na posesji nr 43 w Świdniku. Powołane zostały do ochrony ustawowej w lutym 2012 r. Pierwszy o imieniu „Józef” widoczny jest z szosy 328 Kaczorów – Marciszów.

GPS  N 50°52′54.52″ , E 15°59′57.62″

Obwód drzewa w pierśnicy wynosi 495 cm, wysokość 25 metrów.

Drugi dąb o imieniu „Alek” rośnie po przeciwnej stronie posesji; jest nieco szczuplejszy od „Józefa”, ale za to z pięknie rozwiniętą koroną.

Obwód okazu 350 cm, wysokość 30 metrów.

Uchwałą Rady Gminy w Marciszowie z dnia 29 listopada 2012 r. zniesiono ochronę pomnikową z okazałego jawora. Drzewo mocno pochyla się na budynek mieszkalny przy ul. Stawowej 1 w Marciszowie, niewykluczone że ze względów bezpieczeństwa zostanie wycięte.

GPS  N 50°50′31.12″ , E 16°01′13.78″

Obwód drzewa wynosi 359 cm, wysokość 40 metrów.

Nad pobliskim stawem rośnie wiele drzew oznaczonych tabliczką „Pomnik Przyrody”, jednak nie figurują one w oficjalnych rejestrach. Znajdziemy tu okazy dębów, wiązu oraz jawora.

Ta sama sytuacja dotyczy drzew rosnących nad potokiem Sierniawa (po drugiej stronie torów kolejowych), przy czerwonym szlaku turystycznym z Marciszowa do Kamiennej Góry. Okazałą olchę zobaczymy jeszcze przed granicą lasu.

Kilkadziesiąt metrów dalej, schowane w zagajniku, rosną dwa oznaczone tabliczką dęby szypułkowe.

GPS  N 50°50′23.80″ , E 16°00′59.28″

Sędziwe drzewa rosną przy remontowanym jeszcze pałacu w Ciechanowicach. Odtwarzane są również aleje w parku przylegającym do obiektu.

Do pałacu prowadzi piękna aleja wiekowych drzew.

Największe wrażenie (na razie zza płotu) sprawiają pięknie ubarwione buki odmiany purpurowej.

W przyszłości gdy teren zostanie otwarty dla gości hotelowych, będzie można się dokładniej przyjrzeć florze tutejszego parku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *