Milicz – stawy, zabytki i przyroda.

Moje osobiste skojarzenia dotyczące Milicza zawsze związane były ze stawami i hodowlą karpia. Stawy Milickie to największy w Europie kompleks stawów hodowlanych o powierzchni wody ponad 7 tysięcy hektarów. Większa część tej powierzchni chroniona jest rezerwatem przyrody „Stawy Milickie”, wchodzącym w skład największego w Polsce „Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy”.  Milicz zachwyci również znawców zabytkowej architektury. Jednym z ciekawszych zabytków jest kościół św. Andrzeja Boboli z 1714 r. o konstrukcji szachulcowej, jeden z sześciu tzw. „kościołów łaski”.

Średniowieczny rodowód posiada zrujnowany zamek książąt oleśnickich.

Ruiny znajdują się w parku, obok klasycystycznego pałacu z końca XVIII w. obecnie siedziby Zespołu Szkół Leśnych.

Pałac otacza rozległe założenie parkowe z wieloma okazami drzew o rozmiarach pomnikowych, głównie rodzimych dębów, buków, klonów i olch. Wart zwrócić też uwagę na egzotyczne gatunki : cypryśnika błotnego, żywotniki olbrzymie, choiny kanadyjskie.

Dziwnym zrządzeniem losu żadne z drzew parkowych nie posiada statusu pomnika przyrody, tych musimy szukać po lewej stronie drogi 439 Milicz – Sułów. Grupa 4 pomnikowych dębów znajduje się w pobliżu skrzyżowania ul. Sułowskiej z Kombatantów. Najłatwiej wypatrzyć największy w tej grupie okaz o obwodzie 668 cm.

Pozostałe rosną na poboczu drogi, na wysokości tablic oznaczających teren zabudowany oraz  granice administracyjne miasta. Obwody tych drzew przekraczają 500 cm, jeden egzemplarz jest uschnięty.

Drzewa te w sezonie letnim ciężko zauważyć i równie trudno dobrze sfotografować.     W kolejnych artykułach opiszę wybrane pomniki przyrody znajdujące się na terenie gminy Milicz.

4 myśli nt. „Milicz – stawy, zabytki i przyroda.

 1. Witam!
  Szukałam różnych informacji o pomnikach przyrody w gminie Milicz i natknęłam się na Pana materiały. Bardzo ciekawy przegląd pomników przyrody poparty zdjęciami.
  Jako stowarzyszenie na rzecz Edukacji Ekologicznej ” Dolina Baryczy” wraz z 10 szkołami realizujemy projekt ” Przyjaciele pomnikowych drzew”- edukacja i tworzenie pomnikowych drzew w gminie Milicz i Krośnice- w ramach inicjatywy LOKALNE EKOLOGICZNE INICJATYWY OBYWATELSKIE .
  Młodzież wraz z opiekunami szuka w pobliżu swoich szkół takich wyjątkowych okazów i przygotowuje dokumentację. Odbywają się spotkania i warsztaty o drzewach dla grup szkolnych, które aktualnie prowadzę.Oczywiście przeanalizowaliśmy rejestr drzew pomnikowych. W przypadku parku milickiego tez byłam mocno zdziwiona, że nie ma na jego terenie żadnego pomnika przyrody, choć drzew różnych gatunków o odpowiednich wymiarach jest kilka. W tej sprawie rozmawiałam z pracownikiem w gminie i wyjaśnił mi, że park jest zabytkowy więc to wystarczy i nie trzeba tam stanowić pomników przyrody. Konsultowałam tą sprawę z prawnikiem i jak się dowiedziałam nie ma przeciwwskazań w przepisach, żeby takie pomniki w parku ustanowić. Proszę o poradę bo Pan sporo jeździ i zna różne miejsca gdzie pomniki są – Czy na terenie parku czy też rezerwatu przyrody można stanowić pomniki przyrody? Czy zna pan konkretne przykłady z innych gmin że takie pomniki są ? Byłabym wdzięczna za podpowiedź bo mam spotkanie z grupą leśników z Technikum Leśnego i jak wiem chcą „opracować” i przygotować wniosek właśnie na drzewa w parku milickim.
  Projekt trwa do czerwca 2016 – chętnie skorzystalibyśmy z Pana doświadczenia.
  Pozdrawiam
  Zofia Pietryka

  • W zasadzie większość parków przypałacowych na Dolnym Śląsku posiada status parków zabytkowych. W żadnym wypadku nie koliduje to z tym, by pewne okazy drzew wyszczególnić jako wyjątkowo cenne, godne ochrony pomnikowej. Przykłady można by tu mnożyć: park przy zamku w Kliczkowie z pomnikowymi drzewami, Parki Miejskie w Legnicy, Chojnowie, Prochowicach, Lubaniu (wiele pomnikowych drzew), zabytkowe parki zdrojowe w Dusznikach, Polanicy, Kudowie, Lądku, Szczawnie posiadają po kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt pomnikowych drzew. Z dalszych okolic: słynne dęby Lech, Czech i Rus rośną w zabytkowym parku w Rogalinie, zabytkowy park w Gołuchowie z 40 pomnikowymi drzewami. Pewne zdziwienie mogą budzić pomniki przyrody w Parkach Narodowych i rezerwatach, niemniej i z takimi przykładami się spotkałem np. w Wielkopolskim PN. Podkreślają one wyjątkowość znajdujących się tam obiektów, często przyrody nieożywionej. Proszę przejrzeć dokładnie Spis Artykułów, a znajdzie Pani kilkadziesiąt innych przykładów.

 2. Dzięki wielkie za szybką odpowiedź, chciałam się upewnić bo nie chciałabym narazić młodzieży na jakieś nieprzyjemności a przepisy się jednak zmieniają. Być może jak przyjedzie Pan kiedyś do Milicza to w parku będą już pomniki przyrody bo są tam takie drzewa, które na to zasługują.
  pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *