Jaworzyna Śląska – parowozy i kasztanowce.

Powstanie Jaworzyny Śląskiej – miasta gminnego w powiecie świdnickim, wiąże się z budową i późniejszą eksploatacją linii kolejowej z Wrocławia do Świebodzic, później przedłużonej do Wałbrzycha i Jeleniej Góry. Jej uruchomienie nastąpiło 29.10.1843 r. Miasto o tak młodej historii oczywiście nie posiada jakiś szczególnych zabytków architektonicznych, miejscem przyciągającym rzesze turystów jest tutejsze Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. Placówka powstała na terenie byłej lokomotywowni, z wachlarzową obrotnicą i taborem ponad 50 zabytkowych lokomotyw (więcej tutaj).

GPS N 50°54′53.73″ , E 16°26′11.13″ (parking)

W Jaworzynie Śląskiej – mieście o przemysłowym charakterze – nie ma zbyt wielu terenów zielonych; brak też pojedynczych egzemplarzy starych drzew kwalifikujących się do ochrony ustawowej. Jedynym ustanowionym pomnikiem przyrody jest dwustronna aleja kasztanowcowa, zlokalizowana wzdłuż ulicy Kasztanowej. Początek alei znajduje się przy skrzyżowaniu z ulicą Wolności, koniec przy bramie cmentarnej.

GPS N 50°55′04.93″ , E 16°25′19.58″ (początek alei)

Aleja liczy 49 kasztanowców białych; prawa strona 24 szt., lewa 25 szt. Obwód okazów mieści się w granicach 126 – 210 cm.

2 myśli nt. „Jaworzyna Śląska – parowozy i kasztanowce.

  1. W muzeum byłam ładne kilka lat temu, jak sie ma syna, to mus;)
    Aleja piekna i wygląda na zdrową.
    Teraz mi sie skojarzyło, że jest aleja kasztanowa – tzn kasztanowcowa? – tuż pod Wrocławiem, w Lutyni, widziałeś?

    • Parę lat temu muzeum ponoć inaczej wyglądało, więc warto przyjechać ponownie i porównać zmiany. w Lutyni dla odmiany ja byłem kilka lat temu, ale wtedy bardziej interesowały mnie zabytki architektury niż walory przyrodnicze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *