Pomnikowe drzewa Piechowic.

Piechowice – miasto i gmina położona pomiędzy Jelenia Górą a Szklarską Porębą. W granicach administracyjnych znajduje się znany Wodospad Szklarki ( enklawa KPN ) oraz rezerwat krokusów w Górzyńcu. W Piechowicach rośnie kilka pomnikowych drzew, najbardziej znanym jest 700 – letni cis.

Wjeżdżając do miasta od strony Sobieszowa ( dzielnica Jeleniej Góry ),100 metrów za  znakiem  ” obszar zabudowany ” po prawej stronie, mijamy niewielki, zaniedbany naturalistyczny park. Pośród wielu interesujących drzew, jedno z nich objęto ochroną pomnikową (jesion wyniosły 324 cm wg. danych RDOŚ ). Niestety, identyfikację utrudnia brak stosownej tabliczki.

100 metrów dalej, przy ulicy Żymierskiego 12, przy strumyku rośnie sędziwy cis.

Dokładny opis tego drzewa w artykule o dolnośląskich cisach.

Jadąc dalej mijamy kościół parafialny, przekraczamy most na rz.Kamienna i za zakrętem odbijamy w prawo w ulicę Szkolną i na skrzyżowaniu w lewo w ulicę 22 Lipca. Obok bloku znajduje się ogrodzony plac zabaw, na terenie którego rośnie pomnikowy buk pospolity.

Obwód pnia wynosi 334 cm, wysokość ok. 30 metrów.

Wracamy na ulicę Żymierskiego, mijamy hutę szkła kryształowego ” Julia ” i skręcamy w prawo na dzielnicę Górzyniec. Przejeżdżamy pod estakadą i spoglądamy w prawo (ul. 1-go Maja ). Rośnie tam okazały dąb szypułkowy ( obwód pnia 354 cm ).

Znowu wracamy na główną ulicę miasta ( Żymierskiego ), posuwamy się w górę, przekraczamy most na Kamiennej i znajdujemy się na pętli autobusów MZK. W centralnym miejscu rośnie pomnikowa topola biała.

Okazały pień ( 445 cm ) oznaczono stosowną tabliczką.

Ostatnie pomnikowe drzewo znajduje się w dzielnicy Michałowice. Skręcamy w lewo i drogą pełną zakrętów, pod tunelem wykutym w skale docieramy do Placu Wczasowego u zbiegu ulic Sudeckiej, Śnieżnej i Kolonijnej. Zjeżdżamy w dół ulicą Kolonijną ( bardzo stromo ! ), przy budynku nr 8 rośnie pomnikowy dąb szypułkowy ( jadąc z góry łatwo go przegapić ).

Wymiary tego drzewa to 383 cm w obwodzie i ok. 30 m. wysokości; mając na uwadze, że rośnie w niekorzystnych warunkach klimatycznych ( ok. 650 m.n.p.m. ) to bardzo przyzwoity wynik.

Dodaj komentarz