Pomniki przyrody w Ząbkowicach Śląskich.

Powodów dla których warto odwiedzić Ząbkowice Śląskie jest wiele. To leżące na Przedgórzu Sudeckim miasto (z siedzibą władz powiatowych i gminnych) poszczycić się może wyjątkowo bogatym zespołem zabytków. Do obowiązkowych punktów zwiedzania Ząbkowic należy rynek z neogotyckim ratuszem, kościół parafialny p.w. św. Anny z XIV w./XV w., Krzywa Wieża oraz ząbkowicki zamek.

Pierwotna gotycka warownia pochodziła z pocz. XIV w. W latach 1522 – 32 zamek przebudowano w duchu renesansu. Po oblężeniach i zniszczeniach w późniejszym czasie budowlę opuszczono w 1728 r., dalszych spustoszeń dokonał pożar w 1784 r. W 2013 r. ruinę poddano częściowej rewitalizacji i pod koniec roku udostępniono do zwiedzania.

Wzdłuż południowych i zachodnich murów zamkowych rozciąga się niewielki park ze starym drzewostanem. Zwiedzając ząbkowicki zamek (obchodząc go dookoła), możemy się zapoznać z kompletem miejskich pomników przyrody. 

Po krawędzi parku ciągnie się pomnikowa aleja lipowa, jej koniec/początek znajduje się przy ul. Bohaterów Getta. W alei rosną 52 drzewa, oprócz 47 lip – kilka kasztanowców i jesionów. Obwód drzew wynosi od 107 do 420 cm.

Jedna z lip (obwód 420 cm) usytuowana jest naprzeciw ciągu drzew i jako jedyna oznaczona jest tabliczką.

Kilka metrów obok, za ogrodzeniem, rośnie pomnikowa topola biała, prawdopodobnie w odmianie turkiestańskiej ‚Pyramidalis’. Obwód drzewa 222 cm.

Przy zachodnim wejściu na dziedziniec zamkowy rośnie pomnikowy jesion wyniosły. Obwód drzewa wynosi 330 cm, wysokość 26 metrów.

Ciekawostką dendrologiczną jest rosnący obok okaz glediczji (igliczni) trójcierniowej. Drzewo charakteryzuje się wyjątkowo długimi owocami w formie poskręcanych strąków. Z pewnością kwalifikuje się do ochrony pomnikowej.

Zainteresowanych pozostałymi pomnikami przyrody w gminie Ząbkowice Śląskie odsyłam do artykułu „Park przypałacowy we wsi Stolec„.

Dodaj komentarz