Pomniki przyrody w Jakubowicach (gm. Oława).

Początki rezydencji w Jakubowicach (północna część Drzemlikowic) sięgają XVIII w. Pałac wielokrotnie później przebudowywano i remontowano, adaptując go w latach powojennych na szkołę. Kilka lat temu szkołę zlikwidowano i budowla czeka na nowego właściciela.

Podjazd do pałacu od strony parku ozdabiają dwie figury sfinksów.

Boki budowli flankują również dwa pomnikowe dęby szypułkowe o obwodach 365 i 335 cm.

GPS N 50°53′09.28″ , E 17°14′49.26″

Od strony północnej do pałacu przylega park w stylu angielskim o pow. 18,5 ha. Spacerując parkowymi ścieżkami można odnaleźć ruiny pomnika poległych w I wojnie św. oraz zrujnowane klasycystyczne mauzoleum.

Na osi widokowej parku znajduje się staw, przy którym rośnie pomnikowy egzemplarz platana klonolistnego o obwodzie 271 cm.

Za stawem, zaraz po przekroczeniu mostku, ujrzymy pomnikowy okaz tulipanowca amerykańskiego, rosnącego przy dawnym domu nauczyciela.Tulipanowiec mierzy 334 cm w obwodzie, przy wysokości ponad 20 metrów.Na lewo od mijanego mostku, przy wyschniętym rowie doprowadzającym wodę do stawu, rośnie drugi pomnikowy platan o obwodzie 363 cm.

Choć park jest dość mocno zaniedbany, to jest to dobre miejsce na spacer. Znajdziemy tu wiele innych, ciekawych drzew oraz dywany bluszczu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *