Najstarszy w Polsce klon polny.

Klon polny (paklon) jest najmniejszym i najrzadziej występującym w Polsce rodzimym gatunkiem klona. Wyróżnia się stosunkowo małymi liśćmi oraz owocami o niemal poziomo ułożonymi skrzydełkami.

Jest gatunkiem wolno rosnącym i raczej krótkowiecznym – stare osobniki osiągają wiek 150 lat.  Najstarszy w Polsce egzemplarz klonu polnego upiększa park otaczający pałac w Dobrzycy.

Obliczony przez C. Pacyniaka („Najstarsze drzewa w Polsce”) wiek drzewa wynosi 333 lata. Wg. informacji zawartych na tabliczce drzewo zostało posadzone ok. 1680 r.

Okaz posiada status pomnika przyrody, obwód drzewa wynosi 637 cm, wysokość 20 m.

Opis całego zespołu pałacowo – parkowego w Dobrzycy już w następnym artykule.

4 myśli nt. „Najstarszy w Polsce klon polny.

  1. Do tej pory, jeszcze nigdy nie widziałem tego gatunku na żywo. Ewidentnie musi być rzadki. Ten okaz ma dużo przestrzeni wokół siebie, więc jego korona ma bardzo ładny równomierny kształt.

    • Ja mam klony o wysokości ok. 20 m. Koło Puszczy Kampinoskiej. Mój Wójt uważa, że to chwasty i dziwi się, że domagam się ochrony.

      • Klonów występujących w Polsce jest wiele gatunków (polny, jawor, zwyczajny, jesionolistny, srebrzysty…). Każdy z nich osiąga różne rozmiary, niemniej wysokość drzewa nie stanowi kryterium objęcia ochroną, lecz jego obwód w pierśnicy (130 cm). To nie wójt ustanawia ochronę pomnikową drzewa, tylko Rada Gminy w porozumieniu z RDOŚ drodze uchwały, a jej wykonanie powierza wójtowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *