Pomnikowy platan przy pałacu w Krotoszycach (pow. legnicki).

Na miejscu dzisiejszego pałacu w Krotoszycach ok. 1600 r prawdopodobnie stał niewielki zamek obronny otoczony fosą. W 1686 r. (data na kartuszu herbowym nad wejściem) budowlę przebudowano, nadając jej obecny wygląd barokowego pałacu.

Obecnie w pałacu urządza się hotel, a w byłych zabudowaniach folwarcznych funkcjonuje restauracja, spa, basen oraz część hotelowa.

Pałac otacza park krajobrazowy o powierzchni 6 ha, jest w nim altana do imprez plenerowych, staw i urocze mostki przerzucone nad lustrem wody.

Perełką krotoszyckiego parku jest olbrzymi platan klonolistny – pomnik przyrody o okazałej koronie, z grubym konarem sięgającym niemal do ziemi.

Przed platanem ustawiono tablicę informującą o obwodzie drzewa (700 cm) oraz o jego wieku – 350 lat. Do podanego wieku tego okazu należy podejść z pewną ostrożnością – wiek najstarszych platanów w Polsce o obwodach ponad 10 m zbliża się dopiero do 300 lat („Platan Olbrzym – Chojna„, „Platan Konstytucyjny w Dobrzycy„).

O tym jak duże przyrosty na grubość osiąga platan może świadczyć fakt, że w chwili powołania go na pomnik przyrody w 1979 r. egzemplarz mierzył 510 cm w obwodzie.

Niedawno młoda para posadziła przed pałacem młodego platana klonolistnego.  To bardziej pożyteczny sposób na wyrażenie nadziei na długi związek, niż głupawe wieszanie kłódek na moście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *