Pomnikowe świerki przy pałacu w Staniszowie Górnym.

W Staniszowie ( powiat jeleniogórski, gmina Podgórzyn ) ulokowane są dwa pałace : pierwszy w dolnej części wsi zwany Pałacem na Wodzie, drugi w Staniszowie Górnym nazywa się po prostu Pałac Staniszów. Pierwotnie znajdował się tu renesansowy dwór, gruntownie przebudowany w 1787 r. na barokowo – klasycystyczną rezydencję; obecnie pełni funkcję ekskluzywnego hotelu z restauracją.

W tym samym czasie został założony park, w typie ogrodu angielskiego, z dwoma stawami, tarasami i skałkami. Po latach zaniedbań, park odzyskał dawną świetność, jest wzorowo utrzymany, z siecią alejek i licznymi ławeczkami stanowi romantyczny zakątek.

Na terenie parku rosną dwa pomnikowe świerki pospolite, chociaż drzew kwalifikujących się do ochrony rośnie tu znacznie więcej.

Pierwszy z nich odnajdziemy 50 metrów od pałacu, pomiędzy okazałym dębem i bukiem.

Pień o obwodzie 346 cm jest oznaczony tabliczką,  wysokość drzewa ok. 37 metrów.

50 metrów dalej, czyli 100 metrów od pałacu rośnie drugi pomnikowy świerk.

Pień jest grubszy od poprzednika i ma 385 cm w obwodzie, również oznakowany tabliczką.

Będąc w Staniszowie należy obowiązkowo zaliczyć spacer na szczyt Witoszy ( 484 m. ), z której roztaczają się widoki na Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze. Na zboczach wiele interesujących, granitowych skał z kilkoma jaskiniami.

Szlak wiodący na szczyt jest dobrze przygotowany, nie brakuje tu ławeczek, barierek oraz  dwujęzycznych tablic dydaktycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *