Coś o mnie

Kontakt z administratorem bloga

mareke.jg@interia.pl

25 myśli nt. „Coś o mnie

 1. Przydatne byłoby dodawanie do opisu lokalizacji GPS obiektu. Można byłoby to świetnie wykorzystywać do planowania wycieczek i byłoby niezłym uzupełnieniem istniejących inwentarzy obiektów chronionych.

  • Nawigację satelitarną posiadam od wiosny 2012 r. i od tamtej pory w przypadku trudnych lokalizacji podaję namiary GPS. Niewykluczone że w przypadku wcześniejszych artykułów, z czasem uzupełnię wpisy o te dane. Z drugiej strony staram się tak opisywać dojście do opisywanych pomników przyrody, by nie było wątpliwości co do ich lokalizacji. Gdyby jednak się pojawiły, piszcie w komentarzach pod konkretnym artykułem lub kontaktujcie się pod podanym wyżej adresem mailowym.

 2. Hej, dziękuję za stronę, którą odkryłem przed wyjazdem z żoną w Polskę. Dzięki Twoim wpisom spędziliśmy ciekawie wolny czas. Zaczęliśmy od zamku w Gołańczy, później były dęby w Zagajach, w Toporowie, dąb spleciony z sosną, niespodziewanie pałac w Żarach, dąb Chrobry w Piotrowicach, radiostacja Rudiger, zbiornik retencyjny Słup, lipa w Legnickim Polu, Janowice z topolą białą, Dzierżkowice z sosną czarną, trwałe ruiny i dąb w Żmigrodzie(po drodze niespodziewanie natknęliśmy się na wspaniały Klasztor Cystersów w Lubiążu!), lipa i zamek Grodno(polecam), lipa na cmentarzu w Unisławiu Śląskim, czerwona skała k. Chełmska, maczuga w Gorzeszowie i pobliskie Głazy Krasnoludków, kolorowe jeziorka k Wieściszowic, park w Staniszowie i wierzba biała w Jeleniej Górze, Organy Wielisławskie, buk w okolicy Wolbromowa, zamek Czocha i wreszcie cis w Henrykowie Lubańskim. Było super!
  Pozdrawiam

 3. Witam. niedaleko Świdnicy, w Modliszowie przy kościele trafiłem na wspaniały okaz dębu – niestety, nie trafiłem na żaden jego ślad jako pomnika przyrody. A jest się czym zachwycić – rośnie samotnie, jest rozłożysty i potężny niestety nie miałem czym go zmierzyć, ale zrobiłem zdjęcia. Czy mogę Cię nimi zainteresować? Szkoda, żeby taki okaz był pozbawiony opieki.

  • Byłem w Modliszowie i również zachwycałem się tym dębem. Niestety nie figuruje on w rejestrze dolnośląskich pomników przyrody (pomnikiem przyrody jest buk rosnący w pobliskich lasach). Jako mieszkaniec świdnickiej gminy masz prawo do wnioskować o ustanowienie ochrony pomnikowej tego okazu (w przeciwieństwie do mnie, mieszkam w innej gminie). Wzór takiego wniosku można odnaleźć w sieci. Życzę powodzenia.

 4. Dzień dobry, bardzo podoba mi się tematyka bloga. Jednocześnie chciałbym zachęcić do odwiedzenia nadleśnictwa Sulechów. Na terenie tego nadleśnictwa znajduje się kilka naprawdę interesujących drzew, a w tym między innymi dwie najgrubsze sosny w Polsce (Waligóra oraz Rzepicha) oraz najgrubsza wierzba w Polsce (Rokita). Pozdrawiam

  • Byłem już w okolicach Sulechowa, z tego wyjazdu powstały artykuły o sośnie Waligórze, morwie w centrum miasta oraz głazach narzutowych. Z pewnością jeszcze tam powrócę a zdjęcia i wrażenia opiszę na blogu.

 5. Nie wiem czy znasz największą mofetę w Polsce na granicy Jastrzębiku i Złockiego(powiat nowosądecki, gmina Muszyna, woj.małopolskie) i topolę białą ,,Marynę” we wsi Glinki(powiat otwocki, gmina Karczew, woj.mazowieckie)która ma ok.30m wysokości i ok.630cm obwodu (na wysokości 1,30m)?

 6. Gratuluję pomysłu, zazdroszczę zapału.
  wpisuję sie na listę obserwatorów i zamierzam korzystać przy planowaniu wycieczek.
  Pozdrawiam

 7. Ze względu na dobrą znajomość tematu, chciałabym zadać jedno pytanie dotyczące pomników przyrody. Nie jestem w stanie jasno znaleźć informacji, dlatego myślę, że uzyskam konkretną odpowiedź 🙂
  Czy można bez problemu kupić tabliczkę ‚pomnik przyrody’ i przymocować bez żadnych uprawnień, jeśli znajduję się na terenie prywatnym? Czy mogę bezpośrednio kupić tabliczkę i jako właściciel sam zawieść? (drzewo jest wpisane jako pomnik w pewnością)
  Będę wdzięczna za odpowiedź!

  • O tym kto ma obowiązek zawiesić tabliczkę z napisem „Pomnik Przyrody” pisałem już w artykule „Prawo dotyczące pomników przyrody„. Kwestię tą jednoznacznie ustala art.115 ust.2 Ustawy o ochronie przyrody z 2004 r. z późniejszymi zmianami, o brzmieniu:
   „2. Na obrzeżach parku narodowego tablice, o których mowa w ust. 1,
   umieszcza dyrektor parku narodowego, a na obrzeżach lub w pobliżu form ochrony
   przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2–9 – organ sprawujący nadzór nad
   daną formą ochrony przyrody.”
   Czyli tabliczkę „Pomnik Przyrody” zawiesza organ sprawujący nadzór nad pomnikiem przyrody. Najczęściej jest to prezydent, burmistrz, wójt; instytucja lub firma na terenie której znajduje się dany pomnik przyrody, parafia, nadleśnictwo. Rzadko jest to osoba fizyczna. O tym kto sprawuje nadzór nad pomnikiem przyrody można się dowiedzieć z tekstu uchwały powołującej pomnik, albo sprawdzić w rejestrze Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

 8. Zatem jeśli jest to zespół parkowy wpisany do rejestru zabytków to konserwator jako osoba sprawująca nadzór ma prawo do zawieszenia tej tabliczki, zgadza się?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Bardzo mi to pomogło 🙂

  • Zabytkowy park ma swojego właściciela. Może być nią osoba prywatna, firma, gospodarstwo rolne, gmina, itp. To właściciel zwykle sprawuje nadzór nad pomnikiem przyrody, względnie przedstawiciel administracji państwowej, na terenie którym znajduje się pomnik, czyli: wójt, burmistrz, starosta, prezydent miasta.

 9. W Sulęcinie jest pomnik upamiętniający żołnierzy niemieckich z I wojny światowej, pochodzących z SULĘCINA. To nie jest pomnik przyrody, nigdy nie był! Władze gminy nigdy nie zadbały, bo nieroby i fleje. Był piękny – proszę zobaczyć stare niemieckie zdjęcia. Szanujmy historię innych, by naszej nie deptano!

  • Komentarz o Sulęcinie najlepiej napisać pod artykułem o Sulęcinie, wszystkim wtedy łatwiej… Ten olbrzymi głaz i pięć mniejszych znajdujących się w pobliżu jest pomnikiem przyrody Decyzją nr 133/64 Urzędu Województwa Wrocławskiego z dnia 3 grudnia 1964 r. w sprawie uznania za pomnik przyrody głazu narzutowego. To prawda, że kiedyś upamiętniał poległych w I wojnie światowej. Mógłby nadal ich upamiętniać, wystarczy powiesić na nim stosowną tablicę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by autor powyższego komentarza zainicjował zbiórkę pieniędzy na ten cel.

 10. Świetny blog 🙂 już nie raz pomógł mi w pracy, przy sporządzaniu wykazu pomników przyrody dla dolnośląskich nadleśnictw. Może z czasem uda się rozszerzyć tematykę o okazy pomnikowe, które warto byłoby objąć ochroną.
  Pozdrawiam serdecznie!

 11. Wspaniała strona. Jesteśmy grupą biegową, która zaczyna odkrywać te tereny podczas wycieczek biegowych. Bardzo istotne i ciekawe informacje.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *